Skrzelew gm. Teresin pow. Sochaczew

XVIII Dni Kukurydzy - Relacja ze spotkania

2 października br. odbyły się XVIII Dni Kukurydzy województw mazowieckiego i łódzkiego zorganizowane w Skrzelewie. Spotkanie połączono z ogólnopolską prezentacją odmian.

 

Dni Kukurydzy mają już swoją długoletnią tradycję i ukształtowany wizerunek. Stale rosnąca liczba wystawców i zwiedzających z całą pewnością to potwierdza. Jest to impreza polowa, co daje możliwość zaprezentowania wystawcom swoich produktów i technologii, nawiązania kontaktów handlowych pomiędzy producentami, dealerami i rolnikami.

 

Jak co roku w Dniach Kukurydzy uczestniczyło ponad stu wystawców i kilka tysięcy zwiedzających. Imprezie towarzyszył pokaz maszyn rolniczych. Prezentowano maszyny do zbioru i uprawy kukurydzy, rozwiązania z zakresu precyzyjnego rolnictwa i nawigacji. Producenci kukurydzy mieli możliwość porównania pracy poszczególnych maszyn i różnych procesów technologicznych.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja odmian. Oczywiście na tej imprezie nie mogło zabraknąć oferty marki DEKALB. Odwiedzający mogli zapoznać się z przygotowaną dla nich propozycją na przyszły rok. Podczas spotkania zaprezentowano odmiany: DKC 3441, DKC 3939, DKC 2931, DKC 3142, DKC 3350, DKC 3623, DKC 3642, DKC 3050, DKC 3730 i DKC 3969

 

Dla wielu rolników wizyta na tej imprezie była okazją do porównania upraw różnych odmian. Oferta marki DEKALB, jak i porady i konsultacje udzielane przez naszych doradców, cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Miejmy nadzieję, że zdobyta podczas spotkania wiedza zaowocuje jej praktycznym wykorzystaniem w gospodarstwach rolnych.

Prezentacja marki DEKALB

Na tej imprezie marka DEKALB zaprezentowała ofertę na rok 2017.

W ostatnim czasie nasza hodowla ukierunkowana była na selekcję odmian pod kątem różnego rodzaju stresów. Odwiedzający imprezę mogli zapoznać się z odmianami o podwyższonej odporności na choroby, przede wszystkim fuzariozum kolb i łodyg czy helminthosporium. Największym zainteresowaniem, prawdopodobnie po ubiegłorocznych doświadczeniach, cieszyły się odmiany cechujące się wysoką tolerancją na trudne warunki stresowe, takie jak susza czy wysokie temperatury.

Wielu odwiedzających korzystało z porad naszych pracowników. Głównym tematem rozmów była dywersyfikacja odmian, zarówno pod względem ich wczesności, jak i typu ziarna.

Rolnicy zwrócili uwagę na nową propozycję z naszego katalogu – DKC 3350. Jest to odmiana o wysokim potencjale plonowania, przeznaczona i na ziarno i na kiszonkę. Średniowczesna. W bieżącym roku strategiczna faza, faza pylenia tej odmiany zbiegła się z dość obfitymi lipcowymi opadami, co potwierdziło jej olbrzymi potencjał plonotwórczy. Odmiana okazale prezentuje się na polach – rośliny są wysokie o mocnych łodygach i silnym systemie korzeniowym. Nie wylegają. Koszulki okrywające kolby są luźne, co ułatwia oddawanie wody w końcowej fazie dojrzewania. Wielu producentów wykazało chęć jej uprawy w przyszłym sezonie.

 

  Dni Kukurydzy Skrzelew 2016

 

Podczas spotkania obejrzeć będzie można odmiany kukurydzy marki DEKALB:

 

DKC 3623 (FAO 260) – odmiana średniopóźna, Nr 1 w Badaniach PDO COBORU 2015 (104% wzorca)

DKC 3441 (FAO 240-250) – odmiana średniowczesna, szybka w oddawaniu wody, mocna na trudne warunki

DKC 2931 (FAO 220-230) – nowy, mocny, wczesny mieszaniec na ziarno

DKC 3142 (FAO 220-230) – zdrowy, wczesny mieszaniec na kiszonkę i ziarno

DKC 3350 (FAO 250) – wysoki potencjał plonowania na ziarno i kiszonkę, rośliny wysokie o mocnych łodygach i silnym systemie korzeniowym

DKC 3642 (FAO 260) – nowy mieszaniec o wszechstronnym zastosowaniu

DKC 3939 (FAO 270-280) – odmiana średniopóźna, osiągająca rekordowe plony nawet w stresowych warunkach

DKC 3050 Nowość (FAO 230-240) – odmiana wczesna, dająca bardzo wysokie i stabilne plony na dobrych i średnich stanowiskach

DKC 3730 (FAO 250-260) – wierny i stabilny plon w różnych warunkach

DKC 3969 Nowość – odmiana średniopóźna, o bardzo wysokim potencjale plonowania na ziarno

 

Plakat XVIII DNI KUKURYDZY WOJEWÓDZTW MAZOWIECKIEGO I ŁÓDZKIEGO