Biskupie 11, gm. Ślesin

Dzień Kukurydzy - dobór odmian a stres suszy

7 października w Gospodarstwie Rolnym Jan Szmidt w gminie Ślesin odbył się Dzień Kukurydzy. Tematem przewodnim spotkania był dobór odmian a stres suszy.

Podczas spotkania doradcy marki DEKALB prezentowali odmiany typu HD (heat and drought ) – DKC 3939 i DKC 3623. Jest to propozycja dla tych producentów, którzy chcą zabezpieczyć swoje zbiory i maksymalnie zredukować straty spowodowane niedoborami wody i wysokimi temperaturami. Posiadają one silny i głęboki system korzeniowy, który zapewnia roślinie dostęp do odpowiedniej ilości wody w okresie wykształcania się ziaren nawet w bardzo suchych warunkach.

Silny i dobrze rozwinięty system korzeniowy to gwarancja dostatecznej stabilności rośliny, a także odpowiedniej ilości wody i substancji odżywczych pobieranych podczas całego okresu wegetacji. Dzięki zwiększonej ilości włosków korzeniowych zapewnia on roślinie lepsze i skuteczniejsze wchłanianie wody i składników pokarmowych podczas całego okresu wegetacji, co jest szczególną zaletą w okresie wykształcania się ziaren oraz w latach suchych i upalnych, czyli w warunkach stresowych. Doświadczenia z poprzedniego roku – susza w okresie letnim – potwierdziły wysoki potencjał plonowania tych odmian. Rolnicy odwiedzający imprezę byli bardzo zainteresowani odmianami tego typu.

Ponadto podczas spotkania omówiono technologię nawożenia ograniczającą wpływ suszy na plon. Goście mogli obejrzeć zbiór kukurydzy z poletek demonstracyjnych, być świadkami pomiaru plonowania z obszaru dotkniętego suszą oraz zapoznać się z ofertą maszyn do uprawy kukurydzy.

 

Dzień Kukurydzy Jan Szmidt

 

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną odmiany kukurydzy DEKALB:

DKC 2931 (FAO 220-230) – nowy, mocny, wczesny mieszaniec na ziarno

DKC 3623 (FAO 260) – odmiana średniopóźna, Nr 1 w Badaniach PDO COBORU 2015 (104% wzorca)

DKC 3939 (FAO 270-280) – odmiana średniopóźna, osiągająca rekordowe plony nawet w stresowych warunkach