Rzepak ozimy: OPINIE ROLNIKÓW

Rzepak ozimy: OPINIE ROLNIKÓW

2019-07-29
Rzepak ozimy: OPINIE ROLNIKÓW

 

Dawid Straśko, właściciel gospodarstwa w miejscowości Pniewy

Jestem właścicielem niewielkiego gospodarstwa położonego w miejscowości Pniewy w powiecie Szamotulskim.

 

Zajmuję się produkcją roślinną, jak i zwierzęcą. Trzy lata temu  zdecydowałem się na wprowadzenie rzepaku do płodozmianu. Nie żałuję tej decyzji ponieważ, dzięki takiemu zmianowaniu uzyskuję lepsze plony roślin następczych.

 

Od dwóch lat uprawiam rzepak marki Dekalb i mogę śmiało  powiedzieć, że są to odmiany godne rekomendacji.

 

Dawid Straśko - cały wywiad>>

 

 

Arkadiusz Jakubowski, kierownik gospodarstwa i specjalista ds. produkcji roślinnej

Mam pod opieką dwa gospodarstwa. Jedno o powierzchni 1021 ha zlokalizowane w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim (CGK sp. z o.o.). Drugie gospodarstwo położone jest w Wielkopolsce, nieopodal Chodzieży.Większość areału przeznaczamy pod zasiewy rzepaku ozimego (500-600 ha) i pszenicy ozimej (500-600ha).

Z odmianami marki DEKALB mam spore doświadczenia. Od początku naszej działalności część areału przeznaczamy pod ich zasiewy. Ostatnio wybieramy odmiany kiło-odporne oraz odmiany przeznaczone do uprawy w technologii Clearfield, a na innych stanowiskach, gdzie możemy, to wysiewamy tradycyjne mieszańce.

Uprawialiśmy kiło-odporną odmianę DK Platinium oraz DK Imminent CL i DK Impression CL przeznaczone do uprawy w technologii Clearfield. I po raz pierwszy DK Implement CL.

Uważam, iż DK Impression CL jest jedną z lepszych odmian „clearfieldowych”. Od czterech lat ją uprawiamy. Wybór padł na tę odmianę z uwagi na jej stabilność plonowania. To jej największy atut. Nie jest odmianą o największym potencjale plonowania, aczkolwiek w 2016 roku DK Impression CL wydała najwyższy plon ze wszystkich odmian zasianych w naszym gospodarstwie. Po raz pierwszy w ubiegłym roku na nasze pola produkcyjne trafiła DK Platinium. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej odmiany. Wybraliśmy trzy odmiany kiło-odporne z trzech różnych hodowli – DK Platinium najlepiej się sprawdziła w naszych warunkach, dała najwyższy plon, w tym trudnym dla uprawy rzepaku – brutto ponad 4 t/ha.

Jeśli ktoś jest zdecydowany na wybór systemu Clearfield, to powinien chociaż część areału przeznaczyć pod uprawę  DK Impression CL. Jeśli zaś na polach występuje kiła, to powinien zdecydować się na DK Platinium. Z komercyjnych odmian mogę polecić jeszcze DK Exquisite, który bardzo stabilnie i wysoko plonuje (4,8 t/ha w 2014 roku). To są trzy „pewniaki” z hodowli DEKALB.

 

Arkadiusz Jakubowski  -  cały wywiad >>

 

Zbigniew Pers, właściciel gospodarstwa zlokalizowanego w Tarnowie Podgórnym

Jestem właścicielem średniej wielkości gospodarstwa zlokalizowanego w Tarnowie Podgórnym. Uprawiam rzepak, pszenicę i kukurydzę. 

Aktualnie rzepak jest główną uprawą, ponad 40% areału powierzchni przeznaczam pod jego zasiewy. Wybór padł na rzepak ozimy, gdyż jego produkcja jest opłacalna, przynajmniej była przez ostatnie 3-4 lata. Ten rok pokazał, jak wielki wpływ na plonowanie ma przebieg pogody. 

 

Wybór odmian uzależniam od ich potencjału plonotwórczego. Wybieram te o najwyższym. Kolejnym kryterium jest ich charakterystyka oraz klasyfikacja gruntu przeznaczonego pod uprawę. Od pięciu lat zajmuję się produkcją rzepaku i przez cały ten czas uprawiam odmiany marki DEKALB. Aktualnie wybór padł na DK Exprit, DK Extract, DK Exception

 

W ubiegłym roku prowadziłem doświadczenia poletkowe z odmianami marki DEKALB i z odmianami konkurencyjnych firm nasiennych. Wybrałem do przetestowania 15 odmian. Odmiany marki DEKALB wypadły najlepiej, najwyżej plonowały. Poza wysokim plonem charakteryzowały się dobrą zdrowotnością, mniejszym osypywaniem się nasion podczas zbioru. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana DK Exprit z uwagi na tolerancje na ziemie mozaikowate.

 

 Zbigniew Pers -  cały wywiad >>

 

Bartosz Papis, prezes Grupy Producentów Rolnych Agro Konin 

Jestem prezesem Grupy Producentów Rolnych Agro Konin. Zajmujemy się produkcją roślinną. Gospodarujemy na 600 ha. Głównym profilem naszej działalności jest uprawa rzepaku. Połowę powierzchni przeznaczamy pod  jego zasiewy. Uprawiamy także pszenicę, buraki cukrowe i kukurydzę. 

 

Od dziesięciu lat prowadzimy „poletka odmianowe”, między innymi dla marki DEKALB. Decydując się na wybór jakiejkolwiek odmiany, testujemy ją przez kilka lat na poletkach doświadczalnych. Analizujemy potencjał plonotwórczy poszczególnych odmian, ich zdrowotność, a także przydatność do naszych, lokalnych warunków. Jeśli odmiana nas zainteresuje, wysiewamy ją na małym areale. Jeżeli sprawdzi się w warunkach produkcyjnych, w następnym roku część areału przeznaczamy pod jej zasiewy. Dobór odmian u nas w gospodarstwie jest złożonym i długoletnim procesem. Po takiej skomplikowanej weryfikacji zdecydowaliśmy się na wybór: DK Exquisite, DK Exception, DK Extract i DK Extime.

 

Wszystkie te odmiany zasługują na rekomendacje. Jednak w naszym gospodarstwie największą stabilnością plonowania cechuje się DK Exquisite. Od kilku lat ją testujemy i co roku potwierdza ona swój ogromny potencjał plonotwórczy – wyższość nad innymi odmianami. Ponadto cechuje się wysokim poziomem zaolejenia i bardzo wysoką zdrowotnością. Jednak nowe odmiany marki DEKALB, które w tym roku trafiły na rynek, charakteryzują się jeszcze wyższym plonem, także powoli będziemy rezygnować z uprawy DK Exquisite na korzyść nowych odmian.

W tym sezonie (2017) średnie, uzyskane plony w naszym gospodarstwie wynosiły 3,4 t/ha. Najlepsze odmiany plonowały na poziomie 4,3 t/ha. Najwyższe plony w tym roku uzyskaliśmy na plantacjach obsianych odmianą DK Exception. 

 

 

Bartosz Papis - cały wywiad >>

 

 

Karol Górnecki, gospodarstwo o powierzchni 160 ha, woj. warmińsko-mazurskie

Prowadzę gospodarstwo w województwie warmińsko-mazurskim, w miejscowości Myślęta. Na powierzchni 160 hektarów uprawiam rzepak i zboża ozime. Rzepak jest jednym z ważniejszych kierunków mojej działalności, pod jego zasiewy przeznaczam 30% areału.  

Średnie plony, jakie udało mi się uzyskać w ostatnim dziesięcioleciu wynoszą od 3 do 5 t/ha, w zależności od roku, przebiegu pogody. Rzepak jest rośliną, która wymaga wysokiej kompleksowości uprawy, która lubi „wszystko podane w odpowiednim czasie”, nie lubi opóźnień. Staram się sprostać tym wyzwaniom.

 

Z marką DEKALB związany jestem od bardzo dawna. Przez wiele lat uprawiałem odmianę populacyjną Californium. Kiedyś to była jedna z lepszych odmian rzepaku ozimego na polskim rynku. Siałem ją przez wiele lat z uwagi na stabilny i wysoki plon. Ze względu na te pozytywne doświadczenia pozostałem wierny tej marce – nie zawiodłem się na niej.

Odmiany marki DEKALB wymagają nieco lepszych gleb, są to odmiany późniejsze. W ostatnich latach, z uwagi na specyficzny przebieg pogody, głównie rozkład opadów, odmiany późniejsze zdecydowanie lepiej się sprawdzają, wyżej plonują. W ubiegłym roku wybrałem trzy odmiany marki DEKALB: DK Exalte, DK Exprit i DK Exstorm. Z moich doświadczeń wynika, iż DK Exprit świetnie się sprawdza na słabszych stanowiskach i ma dobrą zimotrwałość. DK Exalte jest dobrym wyborem na typowe gleby rzepaczane, wydaje naprawdę wysoki plon. Jednak rekomendowałbym najbardziej uniwersalną z tych odmian – DK Exstorm, gdyż wiernie, powtarzalnie i wysoko plonuje, dobrze zimuje i cechuje się dobrą zdrowotnością. Jednak trzeba zaznaczyć, iż przy silnym nawożeniu azotowym niezbędne jest zastosowanie w jej uprawie regulatora wzrostu.

 

Karol Górnecki- cały wywiad >>

 

 

Krzysztof Niekłań, gospodarstwo o powierzchni 150 ha, okolice Płocka

 

 

Wojciech Bielański, gospodarstwo o powierzchni 1000 ha, okolice Olsztyna

 

 

Mirosław Rusinowski, Gospodarstwo Rolne Bracia Rusinowscy, 120 ha, Zwoleń

 

 

 

 

Wszystkie informacje dotyczące produktów/odmian przedstawione ustnie lub w formie pisemnej przez firmę Monsanto, jej pracowników lub agentów, w tym informacje przedstawione w powyższym tekście, są podawane przez nas w dobrej wierze, ale nie stanowią one oświadczenia ani gwarancji Monsanto co do wydajności lub przydatności przedstawionych w nich produktów/odmian. Opisane cechy odmian zależeć mogą bowiem od lokalnych warunków glebowych i klimatycznych oraz innych czynników. Monsanto nie ponosi żadnej odpowiedzialności za takie informacje. Informacje te nie stanowią części umowy z Monsanto, chyba że określono inaczej na piśmie.