Wyniki zbiorów z doświadczeń wewnętrznych Monsanto Polska 2016
2016-08-11Co sprawiło, że odmiany rzepaku ozimego plonowały znacznie poniżej swego potencjału?
Powodów jest kilka, a jednym z nich jest tegoroczny przebieg pogody. Po pierwsze, w czasie siewu rzepaków w 2015 roku panowała susza. Siew następował do przesuszonej i rozpylonej gleby. To spowodowało opóźnione i nierównomierne wschody. Susza letnio-jesienna odbiła piętno na poziomach plonów na Dolnym Śląsku i w południowej Wielkopolsce – rośliny były mniej rozwinięte przed zimą, co w konsekwencji obniżyło ogólny potencjal plonowania, który budujemy w rzepaku jesienią.
Uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami, głównie przymrozkami, spowodowały natomiast spadki plonów w województwie kujawsko-pomorskim, pomorskim, łódzkim, na Mazowszu i lokalnie na Mazurach – w tych regionach część plantacji została całkowicie zniszczona.
Przed żniwami oraz w ich trakcie mieliśmy kilka dni intensywnych opadów deszczu i gradu – do 100 l/mk w ciągu doby, co spowodowało osypanie niektórych odmian konkurencyjnych, w konsekwencji obniżając dodadkowo plony na polach produkcyjnych.
W tym roku mieliśmy także do czynienia z bardzo dużym problemem szkodników. Długa jesień sprzyjała śmietce kapuścianej, która według różnych zródeł, mogła w ubiegłym sezonie wytworzyć do końca grudnia 5 pokoleń. Brak odpowiednich zapraw sprawił, iż na jesieni zaobserwowano znaczące uszkodzenia korzeni wywołane przez śmietkę. To w połączeniu w niskimi temperaturami, przy jednoczesnym braku okrywy śnieżnej w styczniu sprawiło, iż wiele plantacji nie przetrwało zimy. Na plantacjach ocalałych uszkodzenia korzeni spowodowały dużo mniejszą dostępność składników pokarmowych do części naziemnych, co skutkowało niskim MTZ i gęstością nasion, a w efekcie plonami mniejszymi od oczekiwań. Plantacje dobrze chronione, przezimowały dużo lepiej, często bez strat, a plony nasion nie odbiegały od szacunków przed zbiorem (Kozia Góra, Prabuty).
W tym roku rolnicy muszą zwrócić szczególną uwagę na ochronę roślin przed szkodnikami – nadal nie ma dostępnych zapraw insektycydowych na rynku.
Pod koniec wiosny zaobserwowano silne porażenie chorobami grzybowymi (zgnilizna twardzikowa), które również wpłynęło negatywnie na końcowy wynik produkcyjny. Pierwsza infekcja zgnilizną nastąpiła odglebowo wcześnie, przed kwitnieniem (część plantacji na Dolnym Śląsku), a następnie w maju na wyższych częściach łodygi – to sprawiło, że straty w plonach mogły wynosić do 20% plonów normalnego roku.
Jak w takich warunkach poradziły sobie odmiany rzepaku ozimego DEKALB®?
Oto najnowsze wyniki plonowania rzepaku ozimego marki DEKALB® z 2016 roku z wewnętrznych doświadczeń łanowych przeprowadzonych w gospodarstwach w całej Polsce.
Odmiany mieszańcowe klasyczne
DK EXSTORM – potwierdzil wysoki potencjal plonowania – na poziomie średniej w doświadczeniu – czyli plon ok. 4,14 t/ha.
DK EXCEPTION – odmian plonowala na poziomie 104% średniej, dając plon 4,36 t/ha – ostatecznie potwierdziła bardzo wysoki potencjał plonowania i potencjal regeneracyjny po zimie na tle innych odmian.
DK EXTRACT – potwierdzony najwyższy potencjal plonowania – 4,47 t/ha, stabilny plon we wszystkich regionach – 107% średniej.
DK EXPIRO – podobnie jak DK Extract – bardzo wysokie plony – średnia 4,32 t/ha, 103% średniej. Najwyższy plon w lokalizacjach w których obserwowano wymarznięcia.
DK EXPRESSION – podobny potencjał plonowania jak DK Expiro, pomimo uszkodzeń po zimie – dobrze regenerował i ostatecznie plonowal na poziomie 4,3 t/ha.
DK EXMORE – pomimo zimotrwałości poniżej średniej, odmiana bardzo szybko i efektywnie regenrowała, co spowodowało bardzo dobre wyniki plonowania na poziomie 4,25 t/ha.
DK EXALTE – plony wysokie, najzdrowsze rośliny przed zbiorem – 4,03 t/ha.
Kliknij poniżej, aby zobaczyć mapy plonowania rzepaku ozimego DEKALB.
Odmiany mieszańcowe o niskiej biomasie
DK SEAX – najwyższy plony to 4,36 t/ha.
DK SENSEI – najwyższy plony to 4,76 t/ha.
Kliknij poniżej, aby zobaczyć mapy plonowania rzepaku ozimego DEKALB.
Odmiany mieszańcowe do uprawy w technologii Clearfield
DK IMPRESSION CL – najwyższy plony to 3,95 t/ha.
DK IMMINENT CL – najwyższy plony to 3,96 t/ha.
Kliknij poniżej, aby zobaczyć mapy plonowania rzepaku ozimego DEKALB.
DK EXSTORM - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK EXCEPTION - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK EXALTE - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK EXPRESSION - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK EXPIRO - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK EXTRACT - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK SENSEI - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK SEAX - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK IMPRESSION CL - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK IMMINENT CL - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK EXPRIT- Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK EXQUISITE - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK EXODUS - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych
DK PLATINIUM - Wyniki plonowania w warunkach rolniczych