
Kontrola uprawy
2016-08-05
Jakiego rodzaju kontrolę należy przeprowadzić?
Kontrola uprawy powinna mieć miejsce po opisanych wyżej etapach rozwoju. Dotyczy to zwłaszcza wschodów oraz fazy 4-8 liści, kiedy nie istnieje możliwość reakcji w przypadku problemów.
Wschody
Jeżeli ostateczna liczba wschodzących roślin jest zbyt mała, zdiagnozuj przyczynę. W przypadku współczynnika wschodu poniżej 60% konieczne może się okazać ponowny wysiew.
Ponowny oprysk w fazie 4-8 liści
Sprawdź, czy herbicyd zadziałał. Jeżeli nie, ustal rodzaj chwastu (lub chwastów) i właściwy współczynnik, następnie zastosuj opryski szerokopasmowe lub punktowe.
Żyzność/dostępność do składników odżywczych
Czy występują objawy deficytów odżywczych? Jeśli tak, działaj. Po osiągnięciu pełnej wysokości niewiele można zrobić.
Okres po kwitnieniu
Sprawdź stan odżywienia kolby. Czy występują w niej luki? Jak prezentuje się wczesne wypełnienie?
4-6 tygodni po kwitnieniu
Monitoruj postępy w wypełnieniu kolby. Sprawdź, czy roślina wykorzystuje do tego własną zgromadzoną wodę i składniki odżywcze (kanibalizacja) czy też wydobywa je z gleby. Przyjrzyj się liściom poniżej kolby. Bardzo szybko reagują one na dostępność składników odżywczych i wody. Jeśli zaobserwujesz zjawisko kanibalizacji, zastanów się nad jego przyczyną. Czy to woda czy substancja odżywcza (azot)? Jeżeli kanibalizacja oparta jest na składniku odżywczym, w następnym roku konieczna będzie korekta.