
Kluczowe etapy wzrostu kukurydzy
2015-01-23
Kluczowe etapy wzrostu kukurydzy
Jakie są najważniejsze etapy w rozwoju kukurydzy?
Rozróżniamy cztery główne fazy:
Wschody: Równomierne wschody
Wykształcenie kolby (etap 4-8 liści): Na początkowym etapie określana jest liczba rzędów ziaren. Często zbiega się on jednak z zastosowaniem powschodowych herbicydów, które mogą uszkodzić rozwijające się kolby. Idealnym rozwiązaniem jest oprysk przed fazą 4 liści, zmniejszający ryzyko wchłonięcia herbicydu i umożliwiający wczesne zapobieganie wystepowaniu chwastów. Jeżeli oprysk musi nastąpić w trakcie fazy 4-8 liści, należy przeprowadzić go w dobrych warunkach wzrostu. Pozwoli to na szybkie „strawienie” herbicydu przez roślinę. Po fazie 8 liści nie można już zrobić nic więcej, a wjechanie w uprawę po uzyskaniu pełnej wysokości wiąże się z narażeniem jej na uszkodzenia. Długość kolby – liczba ziaren w rzędzie – będzie się zwiększać prawie do samego kwitnienia.
Kwitnienie: Na tym etapie ustanawiany jest „embrionalny potencjał ziarna”. Następnie roślina zaczyna produkcję ziaren na kolbie – jest to „teoretyczny potencjał ziarna”. Dzieje się w wyniku procesu kwitnienia (zapylenia) i zapłodnienia. Upał i susza to dwa główne czynniki, które mogą zakłócić ten proces. Jedyny sposób ich zwalczania to nawadnianie, o ile jest możliwa. Doświadczeni hodowcy wiedzą, które obszary są podatne na suszę oraz upał – przy wyborze hybrydy mają na uwadze tolerancję na te warunki oraz czas kwitnienia i odpowiednio zarządzają gęstością siewu.
Wypełnienie kolby: Podczas ostatniego z najważniejszych etapów „teoretyczny potencjał ziarna” zamienia się w „rzeczywisty potencjał ziarna”. Oprócz możliwości nawadniania hodowca nie ma żadnego wpływu na to, w jaki sposób zrealizowany zostanie ten prawdziwy potencjał. Znowu, w podatnych na suszę obszarach należy już przed wysiewem podjąć kroki zapewniające najlepszy potencjał plonów na tym etapie.
KONTROLA UPRAWY: Jakiego rodzaju kontrolę należy przeprowadzić?