Dodatkowe informacje
Kukurydza: OPINIE ROLNIKÓW

Kukurydza: OPINIE ROLNIKÓW

2016-12-06
Kukurydza: OPINIE ROLNIKÓW

 

 

Szymon Kuchta, gospodarstwo o powierzchni ponad 500 ha położone w Wielkopolsce

Prowadzę rodzinne gospodarstwo rolne. Razem z braćmi zarządzam ponad 500 hektarowym gospodarstwem położonym w gminie Ryczywół (Wielkopolska). Uprawiamy kukurydzę, rzepak, pszenicę oraz żyto. 

Pod zasiew kukurydzy przeznaczane jest ponad 200 ha. Taka wielkość areału umożliwia przede wszystkim płynne rozłożenie prac agrotechnicznych. Wybieramy pod zasiewy różne odmiany, stosujemy pełną dywersyfikację. W wyborze uwzględniamy wydajność, wczesność zbioru, decydujemy się na FAO z przedziału 210-260.

Odpowiednie odmiany dostosowujemy pod konkretne stanowiska. Średnio w sezonie decydujemy się na zakup 5-7 odmian. Z marką Dekalb współpracuję od czterech lat. Przetestowałem już kilka jej odmian. W tym sezonie zdecydowałem się posiać nową odmianę DKC 3579.

 

Szymon Kuchta - cały wywiad >>

 

Anna Brzozowska, gospodarstwo o powierzchni 950 ha położone na Podlasiu

Anna Brzozowska i kukurydza DEKALBRodzinnie prowadzimy gospodarstwo rolne, którego powierzchnia wynosi 950 hektarów. 65% areału przeznaczamy pod zasiewy kukurydzy, 10% pod uprawę rzepaku, resztę pól zajmują zboża.

Rok 2017 nie był dla kukurydzy złym rokiem, choć w naszym regionie mieliśmy poważne problemy ze zbiorem. Ciągłe, intensywne opady deszczu skutecznie opóźniały prace. Plony kukurydzy są zróżnicowane.

Testujemy nowe odmiany, rekomendowane przez firmy nasienne i COBORU. Dzięki takim doświadczeniom zdecydowaliśmy się na współpracę z marką DEKALB. Ich odmiany w naszych lokalnych warunkach świetnie się sprawdzają. Około 250 hektarów przeznaczamy pod ich zasiewy.

W tym roku uprawialiśmy odmiany: DKC3050, DKC3441, DKC3790 i DKC3623. Odmiany te posiadają  FAO od 230 do 260. Cechuje je wysoki potencjał plonotwórczy, charakteryzują się dobrym wigorem, dobrze oddają wodę i łatwo się suszą. Na tle odmian konkurencji wypadają bardzo dobrze. Szczególnie jeśli chodzi o odporność na wyleganie.

 

Anna Brzozowska - cały wywiad >>

 

Michał Kamiński, kierownik gospodarstwa Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach, gospodarstwo o pow. 1860 ha w powiecie leszczyńskim (Wielkopolska)

Michał Kamiński i kukurydza DKC3939W minionym sezonie 2017 kukurydzą obsialiśmy 285 ha. Głównym kryterium wyboru odmiany jest jej potencjał plonotwórczy i energetyczny. Z marką DEKALB współpracuję już od ponad 25 lat, gdyż odmiany z tej hodowli świetnie sprawdzają się w naszym gospodarstwie, dają wysokie plony. W tym roku wybrałem odmiany: DKC3939, DKC3568, DKC3350, DKC3730. DKC3939 to niekwestionowany lider w kontekście wysokości uzyskiwanego plonu ziarna (ponad 14 t/ha suchego ziarna). Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej przyszłorocznej struktury zasiewów, ale z całą pewnością wiele odmian z marki DEKALB znajdzie się na naszych polach. Wszystkie te odmiany mógłbym zarekomendować rolnikom siejącym kukurydzę.

 

 

 

Michał Kamiński - cały wywiad >>

 

Zenon Sanocki, gospodarstwo o powierzchni 220 ha w miejscowości Święte w woj. podkarpackim

Zenon Sanocki i kukurydza DKC3969Zajmuję się wyłącznie produkcją roślinną. Uprawiam kukurydzę, zboża i rzepak. Od kilku lat koncentruję się na odmianach marki DEKALB, które zapewniają wysokie plony, odpowiednią wilgotność i dzięki temu satysfakcjonujący zysk. W minionym sezonie 2017 uprawiałem DKC3361, DKC3939 i DKC3969. Mogę polecić odmianę DKC3969, która na tle innych odmian wyróżnia się bardzo pozytywnie i plonem (15,6 t/ha), i wilgotnością (26%). Odmiana ta charakteryzuje się „szybkim początkowym startem”, co umożliwia roślinie nabrania masy liściowej i korzeniowej. Odmiana ta cechuje się bardzo dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, jest odporna na wyleganie. Polecam DKC3969 do uprawy na dobre, mocne gleby. W przyszłym roku pod zasiewy tej odmiany przeznaczę 60 hektarów – 50% areału przeznaczonego pod uprawę kukurydzy w moim gospodarstwie. Resztę powierzchni przeznaczę na uprawę średniopóźnej DKC3939 i średniowczesnej – DKC3361, po której zasiana zostanie pszenica.

 

Zenon Sanocki - cały wywiad >>

 

Radosław Tomicz, gospodarstwo o powierzchni 900 ha w gminie Recz

Radosław Tomicz i kukurydza DKC 3050Prowadzę gospodarstwo o pow. 900 ha w gminie Recz (woj. zachodniopomorskie). Nie jest to typowy region do uprawy kukurydzy. Jeśli osiąga ona poziom 30% wilgotności to już jest bardzo dobry wynik.

Kukurydzę zacząłem uprawiać w 2003 roku, a od 2011 corocznie wpisała się w płodozmian moich upraw.  Powierzchnia jej uprawy zazwyczaj waha się w przedziale 100-200 ha.

W tym roku zbiór i suszenie zakończyliśmy z końcem października. To był bardzo dobry sezon i takie też były plony. Wydajności poszczególnych odmian wahały się od 10 do ponad 16 ton (DKC 3441,  DKC 3050) z ha kukurydzy mokrej.

Uprawiam odmiany typowo ziarnowe. W ostatnich sezonach dominują odmiany DEKALB, ponieważ są bezkonkurencyjne na tle odmian innych hodowców. Wydajności są bardzo duże przy relatywnie niskich wilgotnościach Bardzo lubię testować różne odmiany. Największą wartością testowania są wyniki. To na ich podstawie zdecydowałem, że w przyszłym sezonie będzie to odmiana DKC 3050 – wg mnie rewelacja. Odmiana ta w testach dała plon około 16,5 tony przy wilgotności poniżej 30%, co zdecydowanie odbiegało od wyników innych odmian.

Marka DEKALB oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, które bezpośrednio przekładają się na wyższe wydajności, czyli na wzrost opłacalności. Współpraca z przedstawicielami DEKALB to także czysta przyjemność na stopie koleżeńskiej (Krzysztof Sawicki). Dla mnie cenne jest doradztwo i profesjonalizm kolegów, a ze swojej strony pomagam im w ich dalszym rozwoju. Myślę, że korzyści są obupólne.

 

Radosław Tomicz - cały wywiad >>

 

Jacek Górczak, gospodarstwo o powierzchni 400 ha w dolnej Wielkopolsce

Jacek Górczak kukurydza DKC 3623Prowadzę gospodarstwo zlokalizowane w dolnej Wielkopolsce, o areale 400 ha. Skoncentrowałem się wyłącznie na produkcji roślinnej, specjalizuję się w uprawie kukurydzy. W zależności od roku, pod zasiewy kukurydzy przeznaczam 50-70% areału. Uprawiam też rzepak i pszenicę.

Ten rok oceniał bardzo dobrze w kontekście uzyskanych plonów. Na przykład odmiana, którą uprawiam już trzeci raz z rzędu – DKC 3623 plonowała na poziomie 13-15,5 t/ha (w zależności od gleby) przy wilgotności ziarna 28-31%. To bardzo zadowalający wynik. Pogoda do końca września w naszym rejonie bardzo sprzyjała dosychaniu ziarna, niestety październikowe opady deszczu pokrzyżowały plany zbiorów. Kukurydza nie była tak sucha, jak się wszyscy spodziewaliśmy.

Odmiany marki DEKALB uprawiam od siedmiu lat. Od trzech na większym areale. Pozytywne wyniki plonowania DKC 3623 przekonały mnie do wyboru tej odmiany. Najpierw pod jej powierzchnię przeznaczyłem 25 ha, systematycznie zwiększam powierzchnię zasiewów.

Uprawę DKC 3623 (FAO 260) poleciłbym wszystkim tym, którzy nie spieszą się ze zbiorami, to nie jest odmiana, która nadaje się do wczesnego zbioru. Odmiana wysoko i wiernie plonuje. Kiedy pierwszy raz testowałem tę odmianę dawała plony średnio o 2 tony wyższe niż odmiany firm konkurencyjnych. Jednak należy pamiętać, by pod jej uprawę nie wybierać najsłabszych gleb. Świetnie się sprawdza na dobrych glebach.

 

Jacek Górczak - cały wywiad >>

 

Andrzej Kijak, gospodarstwo o powierzchni 400 ha w Radłowie

Andrzej Kijak kukurydza DKC 3623 i DKC 3939Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego w Radłowie w województwie małopolskim. Gospodarstwo ma powierzchnię 400 ha. Nastawione jest wyłącznie na produkcję roślinną. Uprawiamy pszenicę, rzepak, buraki cukrowe i kukurydzę.

Od 3 lat wysiewam DKC 3623. Jest to odmiana wysokoplenna, bardzo dobrze sprawdza się w naszym gospodarstwie. Posiada ziarno w typie dent, bardzo dobrze oddaje wodę i poddaje się procesowi suszenia, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się największy areał przeznaczyć pod zasiewy DKC 3623. Średni plon z trzech lat to około 12 t/ha. Świadczy to o tym, że marka DEKALB posiada doskonałą genetykę, która zapewnia wysokie plony. Odmiana charakteryzuje się bardzo dobrym wigorem, jest odporna na wiatr, a w naszym rejonie wiatry są dość częste. Szybko oddaje wodę, zapewniając zbiór suchszej kukurydzy, a co za tym idzie niższe koszty dosuszania ziarna.

Stale poszukuję nowości, postęp hodowlany jest ogromny, co roku pojawiają się nowe odmiany, które wypierają starsze. Otrzymałem informację, że odmiana DKC 3939 ma okazać się jeszcze lepsza niż DKC 3623, dlatego w celu porównania zdecydowałem się zasiać obydwie.

W sezonie 2016 odmiany DKC 3939 i DKC 3623 zebrałem ze średnim plonem 15,8 t/ha i wilgotnością na poziomie ok. 28%. Oznacza to, że plon suchej kukurydzy był na poziomie ok. 12,5 t/ha.  Jestem bardzo zadowolony, ponieważ trzymamy poziom, a średni plon z wielolecia uprawy kukurydzy w gospodarstwie nie spada ponizej 11 t/ha.

 

Rozmowa z Panem Andrzejem Kijakiem na kanale YouTube Monsanto Polska

"Siew kukurydzy DEKALB"

 

 

 

 

Jan Reczek, gospodarstwo o powierzchni 800 ha w Kilianowie (Kąty Wrocławskie)

Jan Reczek kukurydza DKC

Gospodarstwo położone jest w miejscowości Kilianów, gmina Kąty Wrocławskie. Jego powierzchnia to 800 ha, a profil to produkcja roślinna. Pod kukurydzę  przeznaczonych jest 250 ha, pod rzepak także 250 ha, zaś na 300 ha siejemy zboża. Gospodarstwo istnieje od 1986 roku, najpierw była to stacja hodowli roślin, którą kierowałem. Obecnie jest to spółka, a ja jestem jej prezesem.

Uprawiamy kilka odmian aby rozłożyć zbiory w czasie. Odmiana zależna jest od przeznaczenia w kontrakcie – jeśli gres, to flint, jeśli zwykła paszówka to dent. Dent lepiej oddaje wilgoć i lepiej plonuje. W tym roku na odmianę typu dent przeznaczyłem 200 ha, po 100 ha na DKC 3790 i DKC 3623. 50 ha pod inną odmianę typu flint. Odmiany typu DKC najlepiej plonują. Ja sam robię doświadczenia łanowe, także takie doświadczenia przeprowadza u mnie firma nasiesienna. Dzięki tym doświadczeniom, metodą prób i błędów wybieram odpowiednią odmianę. Doszedłem do 140q/ha i to mi odpowiada. W tamtym roku DKC 3790 dała mi 138q/ha, a DKC 3623 146q/ha przy wilgotności 25-27%.

 

Jan Reczek - cały wywiad >>

 

Wszystkie informacje dotyczące produktów/odmian przedstawione ustnie lub w formie pisemnej przez firmę Monsanto, jej pracowników lub agentów, w tym informacje przedstawione w powyższym tekście, są podawane przez nas w dobrej wierze, ale nie stanowią one oświadczenia ani gwarancji Monsanto co do wydajności lub przydatności przedstawionych w nich produktów/odmian. Opisane cechy odmian zależeć mogą bowiem od lokalnych warunków glebowych i klimatycznych oraz innych czynników. Monsanto nie ponosi żadnej odpowiedzialności za takie informacje. Informacje te nie stanowią części umowy z Monsanto, chyba że określono inaczej na piśmie.