TOLERANCJA NA SUSZE

TOLERANCJA NA SUSZE

2015-01-23
TOLERANCJA NA SUSZE

Odmiany DEKALB® posiadają cechę podwyższonej tolerancji na suszę, ponieważ testowane w trudnych warunkach uprawowych przy intensywnej suszy i oddziaływaniu wysokich temperatur, plony hybryd przekroczyły średnie plony w danych warunkach stresowych. Eksperci ds. rozwoju produktu i hodowcy Monsanto pracujący nad odmianami określili ją cechą (HD) tolerancji na wysokie temperatury i suszę na podstawie uzyskanych wyników i uznali, że odmianyte mogą być uprawiane w warunkach deficytu wody.

 

 

 

Zdolność odmian kukurydzy do radzenia sobie z okresami suszy to największe wyzwanie dla hodowców. Suszy często towarzyszą wysokie temperatury. Takie ekstremalne warunki bezpośrednio wpływają na obniżenie plonów kukurydzy w każdej fazie rozwoju. Program rozwoju roślin tolerujących suszę jest jednym z najważniejszych światowych programów firmy Monsanto. Hodowcy i specjaliści zajmujący się rozwojem nowych technologii badają zależności między systemem korzeniowym, dostępnością wody, dostarczaniem składników odżywczych a wysokością plonów.

 

 

System korzeniowy jest ważnym kryterium doboru roślin do uprawy. Doświadczenia z kraju i zagranicy wskazują na korzyści płynące z silnie rozwiniętych i głębokich systemów korzeniowych odmian DEKALB®, co jest dużym atutem roślin narażonych na suszę.