Odmiany DEKALB typu HD ( heat and drought)

Odmiany DEKALB typu HD ( heat and drought)

2019-01-17
Odmiany DEKALB typu HD ( heat and drought)
 
Odmiany DEKALB o podwyższonej tolerancji na wysokie temperatury i suszę.
 

Ubiegłoroczna susza była wyjątkowo dotkliwa. Meteorolodzy uprzedzają, iż takie deficyty opadów będą coraz częstsze. Warto zatem przy wyborze kukurydzy zwrócić uwagę na to, jak dane odmiany radzą sobie w tak ekstremalnych warunkach.

 

Odmiany typu HD to odmiany o podwyższonej tolerancji na wysokie temperatury i suszę. To propozycja dla tych producentów, którzy chcą zabezpieczyć swoje zbiory i maksymalnie zredukować straty spowodowane niedoborami wody i wysokimi temperaturami. Posiadają one silny i głęboki system korzeniowy, który zapewnia roślinie dostęp do odpowiedniej ilości wody w okresie wykształcania się ziaren nawet w bardzo suchych warunkach.

 

Silny i dobrze rozwinięty system korzeniowy to gwarancja dostatecznej stabilności rośliny, a także odpowiedniej ilości wody i substancji odżywczych pobieranych podczas całego okresu wegetacji. Dzięki zwiększonej ilości włosków korzeniowych zapewnia on roślinie lepsze i skuteczniejsze wchłanianie wody i składników pokarmowych podczas całego okresu wegetacji, co jest szczególną zaletą w okresie wykształcania się ziaren oraz w latach suchych i upalnych, czyli w warunkach stresowych.

 

Jedynie dobrze rozwinięty system korzeniowy i silna łodyga, odporna na załamania spowodowane działaniem wiatru i innych czynników są w stanie zapewnić roślinie stabilność oraz dostęp do wody i substancji odżywczych podczas całego okresu wegetacji, a to bezpośrednio przekłada się na efekt plonowania.

 

Odmiany HD, dzięki wzniesionemu ułożeniu liści, charakteryzują się także wydajniejszym przebiegiem procesu fotosyntezy. Najkorzystniejszym ułożeniem liści w ciągu dnia jest takie, w którym kąt pomiędzy liśćmi a łodygą wynosi od 30 do 60 stopni, a światło słoneczne pada na liście pod kątem prostym. Dzięki temu większość liści pochłania maksymalną ilość energii świetlnej niezależnie od pozycji słońca w ciągu dnia. Wówczas aktywność fotosyntezy osiąga swoje maksimum. Maksymalna aktywność fotosyntezy oznacza maksymalną asymilację związków organicznych, która z kolei jest podstawą uzyskania wysokich plonów.

Kolejną cechą tego typu odmian jest lepsza, w porównaniu z tradycyjnymi odmianami, synchronizacja kwitnienia – wiecha i kolba rozwijają się w tym samym czasie, co przekłada się na lepsze zapylenie kolb, czyli zwiększenie ilości ziaren.

 

Korzystając z ubiegłorocznych doświadczeń warto rozważyć wybór odmian typu HD, by maksymalnie ograniczyć straty w plonie spowodowane deficytem wody i wysokimi temperaturami. Jest to tym ważniejsze, że meteorolodzy ostrzegają, iż okresy suszy w naszej strefie klimatycznej będą występowały znacznie częściej niż dotychczas.

 

Oferta odmian HD:

DKC 3623>>

DKC 3939>>

DKC 3972>>