Uprawa kukurydzy – dywersyfikacja uprawianych odmian

Uprawa kukurydzy – dywersyfikacja uprawianych odmian

2019-01-29
Uprawa kukurydzy – dywersyfikacja uprawianych odmian

Ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się stanie w trakcie sezonu wegetacyjnego, w kwestii wyboru odmiany kukurydzy do uprawy najrozsądniej i najbezpieczniej wydaje się kierować zasadą ograniczenia ryzyka poprzez dywersyfikację uprawianych odmian.

 

Oznacza to, iż najlepiej wybrać do uprawy kilka odmian różniących się między sobą cechami fizjologicznymi, wymaganiami agrotechnicznymi i tolerancją na stresowe warunki uprawy, co w znaczącym stopniu pozwoli zabezpieczyć się i dobrze przygotować do różnych warunków środowiskowych, z jakimi możemy mieć do czynienia w trakcie uprawy kukurydzy. Różne odmiany mogą inaczej reagować na różne warunki pogodowe, co wpływa na zmniejszenie ryzyka niepowodzenia uprawy kukurydzy i możliwość osiągnięcia zadowalających plonów, mimo wystąpienia stresów środowiskowych takich jak susza, wysokie temperatury czy wysoka presja ze strony szkodników i chorób.

W obliczu coraz bardziej zmiennych warunków środowiskowych dywersyfikacja odmian uprawianych w gospodarstwie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na każdym etapie prowadzenia produkcji oraz bardziej racjonalnego wykorzystania posiadanych maszyn. Nadmierna specjalizacja i ograniczanie bioróżnorodności w doborze odmian zwiększa podatność na wszelkie zmiany środowiska i zmniejsza stabilność lokalnego ekosystemu.

 

 

Powiązane tematy:

 

Uprawa kukurydzy – flint czy dent?

PROMOCJA PREMIUM: Rabat na zakup odmian kukurydzy DEKALB®

Oficjalne wyniki COBORU - KUKURYDZA 2018